English

MÜHENDİSLİK VE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

 

Fakülte Hakkında

Bilgi, Üretim ve Elektrik Teknolojileri gibi bugünün hızlı gelişen bilim ve teknoloji dünyası içinde, mühendisler önemli rol oynamaktadır. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nin (MBBF) amacı, lider bilgi kaynağı konumuna gelmek, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği alanlarını destekleyecek prensip, yöntem ve teknikleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak ve bu konularda uzmanlar ve bilim adamları yetiştirmektir.

Geleceğin projelerini yürütecek bilgiyi kazanabilmiş olan ve bunu verimli bir şekilde kullanabilen mühendisler yetiştirmek MBBF’nin ana hedefidir ve bu hedef doğrultusunda kapsamlı eğitim programları sunulmaktadır. MBBF, bir mühendis için gerçek hayat problemlerini çözmek üzere bilim ve teknolojiyi uygulamanın rekabetçi ve talepkar dünyada temel bir formasyon olduğunun farkındadır. Fakültemizde, kişisel özenle öğrenci merkezli bir ortam sunmamızın sebebi de tam olarak budur.

Lisans öğretim programlarımız, mühendislik dersleri yanı sıra temel fen bilimleri derslerinde de alt yapı hazırlamaktadır. Öğrencilere geniş bir entellektüel bakış açısı sağlamak amacıyla beşeri ve sosyal bilimlerden seçmeli dersler sunulmaktadır. Öğrencilerimizin, istedikleri özel alanlarda yoğunlaşabilmeleri için, üçüncü ve dördüncü sınıflarda geniş bir teknik seçmeli ders yelpazesi bulunmaktadır. Yaygın uygulama alanı bulan konularda özel opsiyon programları sunularak öğrencilerin odaklı eğitim yapmalarına olanak tanınmaktadır. Bu bağlamda “Bilgisayar Oyunları” ve “Web Mühendisliği” opsiyon programları açılmıştır. Her iki opsiyon programımız, konusunda uzman öğretim üyeleri ve gerekli donanım ve yazılımı temin edilmiş laboratuvarlar ile desteklenmiştir. 

Fakülte bünyesinde, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Bu yapılanmada uluslararası müfredat standartlarını oluşturan IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ve ACM'in (Association for Computing Machinery) ortak çalışma grubunun düzenlemelerinin yanısıra IIE(Institute of Industrial Engineers) düzenlemeleri yer almaktadır. MBBF'deki derslerin yürütülmesinde, yurtdışındaki üniversitelerle olan işbirliği anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilen öğretim üyesi değişim programlarından yararlanılmaktadır.

Fakültemiz mezunları, ulusal ve uluslararası şirketlerde disiplinler arası proje ekiplerinde etkin rol üstlenebilecekleri kariyerler planlayabilecekleri gibi, akademik kulvarda devam ederek yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmalar planlayabilecekleri bir altyapı kazanırlar.


HABERLER

 • GLOBAL GAME JAM EGE 2014 İEÜ'DE GERÇEKLEŞTİ
  04 ŞUBAT 2014

  Yazılım Mühendisliği Bölümü

  Dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen dijital oyun sektörünün ülke çapındaki en önemli oyun geliştirme organizasyonu olan Global Game Jam’ın İzmir ayağı üçüncü kez İEÜ'de gerçekleşti.

 • Bilgisayar Oyunları Opsiyon Programı öğrencilerine TÜBİTAK desteği
  03 ŞUBAT 2014

  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

  Üniversitemiz Bilgisayar Oyunları Opsiyon Programı öğrencilerinin  bitirme projesi olarak yapmış oldukları çok oyunculu çevrimiçi oyun projesi TÜBİTAK 2209/A - Üniversite Öğrencileri Yurt İçi Araştırma Projeleri Destek Programı 2013 yılı 2. döneminde desteklenmeye hak kazanmıştır. 

 • GLOBAL GAME JAM EGE 2014 İEÜ'DE GERÇEKLEŞTİ
  03 ŞUBAT 2014

  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

  Dünyada ve Türkiye’de hızla gelişen dijital oyun sektörünün ülke çapındaki en önemli oyun geliştirme organizasyonu olan Global Game Jam’ın İzmir ayağı üçüncü kez İEÜ'de gerçekleşti.

 • ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ AKADEMİSYENLERİNDEN ÜRETİMDE OPTİMİZASYON PROJESİ
  03 OCAK 2014

  Endüstri Mühendisliği Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. M. Arslan Örnek ve Öğretim Görevlisi Dr. Cemalettin Öztürk, Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti Anonim Şirketi IT Grup Müdürü Hüseyin Aslan  ile birlikte “Üretimde Optimizasyon Uygulamaları” projesine başladılar.