English

MÜHENDİSLİK VE BİLGİSAYAR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

 

Fakülte Hakkında

Bilgi, Üretim ve Elektrik Teknolojileri gibi bugünün hızlı gelişen bilim ve teknoloji dünyası içinde, mühendisler önemli rol oynamaktadır. Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nin (MBBF) amacı, lider bilgi kaynağı konumuna gelmek, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği alanlarını destekleyecek prensip, yöntem ve teknikleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak ve bu konularda uzmanlar ve bilim adamları yetiştirmektir.

Geleceğin projelerini yürütecek bilgiyi kazanabilmiş olan ve bunu verimli bir şekilde kullanabilen mühendisler yetiştirmek MBBF’nin ana hedefidir ve bu hedef doğrultusunda kapsamlı eğitim programları sunulmaktadır. MBBF, bir mühendis için gerçek hayat problemlerini çözmek üzere bilim ve teknolojiyi uygulamanın rekabetçi ve talepkar dünyada temel bir formasyon olduğunun farkındadır. Fakültemizde, kişisel özenle öğrenci merkezli bir ortam sunmamızın sebebi de tam olarak budur.

Lisans öğretim programlarımız, mühendislik dersleri yanı sıra temel fen bilimleri derslerinde de alt yapı hazırlamaktadır. Öğrencilere geniş bir entellektüel bakış açısı sağlamak amacıyla beşeri ve sosyal bilimlerden seçmeli dersler sunulmaktadır. Öğrencilerimizin, istedikleri özel alanlarda yoğunlaşabilmeleri için, üçüncü ve dördüncü sınıflarda geniş bir teknik seçmeli ders yelpazesi bulunmaktadır. Yaygın uygulama alanı bulan konularda özel opsiyon programları sunularak öğrencilerin odaklı eğitim yapmalarına olanak tanınmaktadır. Bu bağlamda “Bilgisayar Oyunları” ve “Web Mühendisliği” opsiyon programları açılmıştır. Her iki opsiyon programımız, konusunda uzman öğretim üyeleri ve gerekli donanım ve yazılımı temin edilmiş laboratuvarlar ile desteklenmiştir. 

Fakülte bünyesinde, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği bölümleri bulunmaktadır. Bu yapılanmada uluslararası müfredat standartlarını oluşturan IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ve ACM'in (Association for Computing Machinery) ortak çalışma grubunun düzenlemelerinin yanısıra IIE(Institute of Industrial Engineers) düzenlemeleri yer almaktadır. MBBF'deki derslerin yürütülmesinde, yurtdışındaki üniversitelerle olan işbirliği anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilen öğretim üyesi değişim programlarından yararlanılmaktadır.

Fakültemiz mezunları, ulusal ve uluslararası şirketlerde disiplinler arası proje ekiplerinde etkin rol üstlenebilecekleri kariyerler planlayabilecekleri gibi, akademik kulvarda devam ederek yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmalar planlayabilecekleri bir altyapı kazanırlar.


HABERLER

 • Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün MÜDEK akreditasyonu mezunlarına Avrupa ve A.B.D.kapılarını açtı
  04 TEMMUZ 2014

  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı MÜDEK Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MAK) tarafından değerlendirilerek, 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren bir sonraki genel değerlendirme tarihi olan 30 Eylul 2019 tarihine kadar geçerli olmak üzere, akredite edilmiştir.
 • TATİLDE EĞLENEREK SAĞLIKLI BESLENİLMELİ!
  14 HAZİRAN 2014

  Gıda Mühendisliği Bölümü

  Öğrenciler, karnelerini alıp uzun bir tatile çıkarken, uzmanlar çocukların beslenme alışkanlıklarının bu dönemde değişmesinin önüne geçilmesi gerektiğini vurguluyor. 16 milyon öğrencinin 3 ay gibi uzun bir süreliğine tatile çıktığı günlerde, yıl boyunca sürdürülen düzenin bozulacağı kaydediliyor.

 • İZMİR EKONOMİ’DE, “STUDY ABROAD” ETKİNLİĞİ
  04 HAZİRAN 2014

  Yazılım Mühendisliği Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi, Türkiye 2014 “Study Abroad” Programı’na ev sahipliği yaptı. Tennessee Board of Regents adlı kurumun altında oluşturulan Tennessee Consortium of International Studies  (TnCIS) adlı kuruluş tarafından organize edilen etkinlikte, Tennessee State Üniversitesi öğrencileri ile İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri buluştu.