Mühendislik Fakültesi

Yumurta Atma Yarışma Şartnamesi

 

 1. Bu şartname, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından (belgenin geri kalanında Fakülte olarak adlandırılacaktır) 2018 yılı içerisinde lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek Yumurta Atma Yarışması (belgenin geri kalanında Yarışma olarak adlandırılacaktır) ile ilgili kuralları, Fakültenin ve katılımcıların sorumluluklarını, önemli tarihleri ve diğer ayrıntıları belirtmek amacıyla hazırlanmıştır.
 2. Yarışmaya katılacak tasarımlar özgün olmalıdır. Katılımcılar, teslim ettikleri çalışmaların kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Yarışmanın tamamlanmasından sonra da olsa dereceye giren çalışmaların özgünlüğü ile ilgili (kopya, çalıntı vb.) oluşabilecek her türlü hukuki ve mali sorundan yarışmacı sorumludur. Bu bağlamda yarışmada ödül alan çalışmaların şartnamede belirtilen hususlara uygun olmamasının tespiti durumunda yarışmacı diskalifiye edilir.
 3. Yarışmanın teması ve kuralları aşağıdaki gibidir:

 

 1. Yarışmanın amacı, bir yumurta bir binanın en az ikinci katından yere bırakıldığında yumurtanın kırılmamasını sağlayacak bir tasarımı geliştirmektir.
 2. Tasarımların katılımcının ve izleyicilerin güvenliğini tehlike altına sokacak donanımlar (elektrikli veya yakıtlı motorlar, ateşleme sistemleri, basınçlı gazlar, cam ve metal malzemeler) kullanılmadan üretilmesi gerekmektedir. Tasarımların her biri yarışma katılım sürecinde Yarışma Komitesi tarafından (lütfen Madde 5’i inceleyiniz) güvenlik açısından incelenecek ve uygun görülmeyen tasarımların Yarışmaya katılmasına izin verilmeyecektir.
 3. Yarışmaya katılan tasarımların her biri, Yarışma gününde İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi binasının 2. katındaki bir odanın pencere veya balkonundan yere bırakılacak ve düşüş sonunda muhafaza ettikleri çiğ yumurtanın kırılıp kırılmadığı incelenecektir. Yumurtaların tümü Fakülte tarafından temin edilecektir. Birden fazla tasarımın ilk aşamada başarılı olması halinde aynı süreç 3. kattaki (ve gerekirse daha yüksek katlardaki) odalar kullanılarak tekrarlanacaktır. Beraberlik durumunda ağırlıkça en hafif tasarımın sahibi galip ilan edilecektir.
 4. Tasarımlarda kabarcık sarın kullanılması yasaktır.
 1. Yarışma sürecinin resmi başlangıç tarihi 15 Mart 2018’dir. Bu tarihte yarışma duyurusu çeşitli mecralardan (Fakülte internet sitesi, e-posta, telefon yoluyla bilgilendirme) yapılacaktır. Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin 15 Nisan 2018 tarihine kadar aşağıdaki                  belgeleri Fakülteye ileterek resmi başvurularını yapmaları gerekmektedir:
 1. Öğrencinin ismi ve lisesi
 2. Öğrencinin yarışmaya katılmasında herhangi bir engel olmadığını bildirir Ailelerin muvaffaktı (18 yaşında küçük öğrenciler için) ve okul müdürünün onayı olan belge
 3. Tasarımın temel özelliklerini anlatan ve 2 sayfayı geçmeyecek bir teknik rapor hazırlanacak ve rapor Yukarıda istenen belgeler ve bilgilerin tümü belirtilen tarihe kadar elden ya da e-posta yoluyla damla.alanc@ieu.edu.tr adresine gönderilecektir.

 

Yukarıdaki belgelerin Fakülteye tesliminin ardından Yarışma Komitesi teknik raporu inceleyerek tasarımın yarışma temasına uygunluğunu tespit edecek, herhangi bir aykırılık halinde ilgili liseye bilgi verilerek tasarımlarını güncellemeleri talep edilecektir. Söz konusu bildirimin yapılmasından sonraki 15 gün içerisinde güncellenmiş teknik raporun Yarışma Komitesine ulaştırılması ve komite tarafından onaylanması halinde ilgili öğrencinin yarışmaya katılmasına izin verilecektir. Komite tarafından uygunluk belgesi almayan tasarımların yarışmaya katılması mümkün olmayacaktır.

 

 1. Yarışma 12.05.2018 tarihinde(*) İzmir Ekonomi Üniversitesi tören alanında gerçekleştirilecektir.
 2. Yarışmada aşağıda belirtilen ödüller verilecektir:
 1. Bireysel Ödül: Yarışmanın birincisine Fakülte tarafından bir adet i7 işlemciye sahip masaüstü bilgisayar hediye edilecektir.
 2. Ayrıca, birinci olan katılımcının lisesine Fakülte tarafından bir adet Celestron PowerSeeker 127 EQ Teleskop (127x1000mm) hediye edilecektir.
 1. Yarışma takvimi sürecinde Fakülte, katılımcı öğrencilere teknik destek sağlayacaktır. Teknik desteğin kapsamı aşağıda belirtilmiştir:
 1. Akademisyenlerden birebir danışmanlık yardımı (en az 1 hafta önceden randevu almak ve katılımcı başına haftada 1 saati geçmemek kaydıyla). Söz konusu danışmanlık hizmeti Fakültede verilecektir. Yarışma süreci boyunca bir katılımcıya en fazla bir kez danışmanlık yardımı verilebilecektir.
 2. Fakülte laboratuvarlarının kullanımı (en az 3 gün önceden randevu almak ve katılımcı başına haftada 1 saati geçmemek kaydıyla).
 3. İzmir Ekonomi Üniversitesi kütüphanesinin kullanımı Fakültenin katılımcı öğrencilere madde 7a, 7b ve7c’de belirtilenlerin haricinde herhangi bir maddi desteği söz konusu olmayacaktır.
 1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 2. Yarışmaya katılan öğrenciler, tasarımlarının kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılacaklardır.

Yarışma Komitesi:

İsim

Pozisyon

   Komitedeki Görevi

Prof.Dr. Yaşar Güneri Şahin

İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı

             Başkan

Prof. Dr. Barış Özerdem

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı

       Başkan Yardımcısı

Doç.Dr. Diaa Gadelmavla

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi

                Üye

Doç. Dr. Volkan Pehlivanoğlu

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi

                Üye

Yrd. Doç. Dr. Fabrizio Pinto

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi

                Üye

Yrd. Doç. Dr. İzzet Murat Akşit

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi

                Üye

 

Yrd.Doç.Dr. Görkem Üçtuğ

İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı 

                Üye

 

   

    Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

    Yrd.Doç.Dr. Görkem Üçtuğ (gorkem.uctug@ieu.edu.tr)

    Damla Alanç (damla.alanc@ieu.edu.tr)         0232 4888235

    (*)            Üniversitenin öngörülemeyen sebepler dolayısıyla yarışma finalinin tarihini değiştirme yetkisi olup; tarih değişikliği olması           durumunda yeni belirlenen tarih katılımcılara bildirilecektir.

 

 

Haberler