Bizi takip edin
|
EN

Mühendislik Fakültesi

SOSYAL MEDYA

Başarılarımız

Elektrikli kargo aracı için geri sayım başladı

Elektrikli kargo aracı için geri sayım başladı

İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Tekno CTP şirketi, üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde, enerji tasarrufu sağlayan, aktif navigasyon sistemine sahip, yerli elektrikli hafif kargo taşıma aracını üretmek için çalışmalara başladı.

 

 

46 kriteri geçti, uluslararası akreditasyonu aldı

46 kriteri geçti, uluslararası akreditasyonu aldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nin (MÜDEK) yaptığı ve uluslararası geçerliliği olan 46 kriterlik değerlendirmeden başarıyla geçti. Müfredatta işlenen konulardan üniversitenin sağladığı fiziki imkanlara kadar birçok alanda titizlikle gerçekleşen incelemenin sonunda; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümleri, iki yıl süreyle akredite olmaya hak kazandı.

 

Amerika, ‘İzmirli Aydolun’un peşinde

Amerika, ‘İzmirli Aydolun’un peşinde

Tam burslu okuduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nü birincilikle tamamlayan ve eğitim süresince birçok araştırma çalışmasında bulunan Aydolun Petenkaya, Amerika’daki üniversitelerin radarına girdi. 3 farklı üniversiteden doktora bursu teklifi alan Petenkaya, tercihini Amerika’nın Chicago kentindeki dünyaca ünlü Illinois Üniversitesi’nden yana kullandı. 

 

İzmir Ekonomili akademisyenden ‘Protein’ projesi

İzmir Ekonomili akademisyenden 'Protein' projesi 

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Biyomedikal Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Günnur Güler’in aşı ve ilaç yapımından hücre çalışmalarına kadar birçok alanda kullanılan “proteinler” üzerine hazırladığı uluslararası araştırma projesi, TÜBİTAK tarafından kabul edildi.  

 

 

İzmir Ekonomili bilim insanları, ‘yapay tendon’ geliştirmek için çalışıyor

İzmir Ekonomili bilim insanları 'yapay tendon' geliştirmek için çalışıyor

İngiltere’de doktora yaptığı dönemde tendonunda oluşan yaralanma nedeniyle bilimsel çalışmalarını bu alana çeviren İzmir Ekonomi Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Burçak Alp, 2 yıl içerisinde “yapay tendon” geliştirmeyi hedefliyor.

 

 

 

48 saat uyumadılar, 35 oyun geliştirdiler

48 saat uyumadılar, 35 oyun geliştirdiler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), oyun geliştirme sektörünün gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 118 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen Global Game Jam (GGJ) etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 

 

 

İzmir’de üretilecek robotlar daha “akıllı” olacak

İzmir’de üretilecek robotlar daha “akıllı” olacak

Robot ve otonom yer cihazlarının hedefe ulaşma sorunu İzmir Ekonomili bilim insanların çalışmalarıyla son bulacak. Fabrikalarda, afet durumlarında istenen noktaya ulaşmada robotlar, yer yön bulma sorunu yaşıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik–Elektronik ve Mekatronik Mühendisliği Doktor Öğretim Üyesi Pınar Oğuz Ekim robot ve otonom yer araçları için kullanılan sensör bilgilerini tek merkezde toplayarak, bu sisteme uygun ilk robotu geliştiriyor.

 

 

İzmir Ekonomili profesöre ‘kalp’ten ödül

İzmir Ekonomili profesöre ‘kalp’ten ödül

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker İnce’nin, Finlandiya ve Katar’dan iki akademisyen ile birlikte kalp ritim bozukluklarının erken teşhisini sağlamak amacıyla geliştirdiği sistem, uluslararası bir dergi tarafından ödüle layık görüldü. 

 

 

 
Kanser tedavisi için 'umut' ödülü​

Kanser tedavisi için 'umut' ödülü​

Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı hücrelerin geliştirdiği direnç mekanizmalarını araştıran proje onkologlardan ödül aldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zeynep Fırtına Karagonlar’ın çalışması, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği tarafından gerçekleştirilen “Onkolojide İz Bırakanlar Zirvesi”nde 103 proje arasından seçilerek, ilk altı arasında yer aldı.

 

 

En iyi poster ödülü

Fakültemiz Yazılım Mühendisliği bölümü araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Hande Aka Uymaz ve tez danışmanı Doç. Dr. Senem Kumova Metin’in "Duygu Zenginleştirilmiş Vektör Uzay Modelleri İçin Türkçe bir Veri Kümesi Derlenmesi" başlıklı İzmir Ekonomi Üniversitesi destekli bilimsel araştırma projesi kapsamında yürütülen çalışması, 15. si düzenlenen International Conference on Knowledge Discovery and Information Retrieval (KDIR/IC3K 2023) isimli konferansta en iyi poster ödülünü kazanmıştır.

 

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.