Bizi takip edin
|
EN

Mühendislik Fakültesi

SOSYAL MEDYA

Gençlerden geri dönüştürebilir ürünlerle robotlar

Geleceğin mühendisleri, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından “Doğadan Esinlenmiş, Geri Dönüşümlü Malzemeden Yapılmış Robot Sürüsü” yarışmasında robot tasarımlarını yarıştırdı. Yarışmacılar, kâğıt, metal, plastik malzemelerle örümcek, kurbağa gibi doğadaki canlılardan esinlenerek 4, 6 veya 8 bacaklı robotlarını tasarladı.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen yarışmaya, Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Kampüsü, Bahçeşehir Güzelbahçe, Özel Rota Bornova, Özel Rota Gaziemir kolejleri ile TOBB Bülent Koşmaz Fen, Özel Aliağa Fen Bilimleri Anadolu, Çiğli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu ve İzmir Özel Tevfik Fikret Fen liselerinden 13 takım katıldı.

‘Kurbağa tasarımı birincilik getirdi’

Yarışmayı, ‘Miç’ adını verdikleri tasarımlarıyla öğretmenleri Cansu Güneş Aslan danışmanlığında Özel Aliağa Fen Bilimleri Anadolu Lisesi öğrencileri Burak Çağrı Öztürk ile Kaan Engin kazandı. Öztürk ve Engin, robotlarını pipet, su şişesi kapağı, lastik ve dondurma çubuklarından kurbağa benzeterek oluşturdu. Etkinlikte ikinciliği Özel Rota Bornova Anadolu Lisesi öğrencileri Emir Bora Aştoprak, Tolga Doğan kazanırken, jüri özel ödülünü Çiğli İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Ayşenur Boğa, Berkay Taştan, Dikmen Berke Seçen aldı.

‘Teoriden Pratiğe’

İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Barış Özerdem, gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki eğitimlerine katkı vermeyi amaçladıklarını belirterek, “Fakülte olarak gençlerimizin STEM diye ifade edilen Bilim (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) alanlarındaki çalışmalarını desteklemek amacıyla iki yıldır bu yarışmayı düzenliyoruz. Robotik, yapısı itibariyle multidisipliner bir alan. Bu nedenle özellikle robotik konusunu tercih ediyoruz. Böylece öğrenciler mekanik tasarım, elektronik aksamlar, hem de yazılım ve programlama konusunda bilgi ve seviyelerini yükseltme olanağı yakalıyor. Burada teorik bilgileri pratiğe dökebilmelerine yardımcı olduk. Gençlerimiz, bizim geleceğimiz ve onları bu alanda yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Prof. Dr. Özerdem, yarışmada, İEÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lale Canan Dülger, İEÜ Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeniz Ertuğrul, İTÜ Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yağız Bayraktaroğlu, İYTE Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Kiper ve İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fehmi Görkem Üçtuğ’un jüri üyeliği yaptığını da kaydetti.

 

 

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.