Bizi takip edin
|
EN

Mühendislik Fakültesi

SOSYAL MEDYA

YB Blok İnşaat Laboratuvarları


LABORATUVAR GÜVENLİK KURALLARI

 1. Yöneticiler tarafından laboratuvar kullanımı ile ilgili yapılacak her türlü yönlendirme ve uyarılara uyulması zorunludur.
 2. Laboratuvarda tek başına çalışılmamalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, en yakın alanda çalışan kişilere veya bina sorumlularına haber veriniz.
 3. Mesai saatleri dışında laboratuvarda çalışma yapmak gerekiyorsa Bölüm Başkanlığı’ndan ve laboratuvar sorumlusundan izin alınmalıdır. Mesai saatleri dışında laboratuvarda tek başına çalışmak kesinlikle yasaktır.
 4. Laboratuvarda çalışmaya başlamadan önce kişisel ve iletişim bilgilerinizi içeren Laboratuvar Kullanım Beyan Formunu doldurup laboratuvar sorumlusuna teslim ediniz.
 5. Laboratuvarda ilgili kişisel koruyucu donanımların (baret, gözlük, maske, eldiven, çelik uçlu ayakkabı vb.) kullanılması zorunludur. Gerekli durumlarda riskin gerektirdiği diğer önlemlerin de alınması gerekmektedir.
 6. Laboratuvarda sigara içilmeyecek, müzik dinlenmeyecek, video izlenmeyecek ve oyun oynanmayacaktır. Kaza riskini en aza indirmek için yapılan çalışmaya odaklanılacaktır.
 7. Laboratuvarda çok hızlı, telaşeli hareket edilmeyecek, konuşulmayacak, el-kol şakası gibi hareketlerden kaçınılacak ve oyun oynanmayacaktır.
 8. Panik atak, anksiyete, yüksek/düşük tansiyon, epilepsi (sara), astım vb. özel sağlık durumları olan kişiler ilgili hekimden ‘laboratuvarda çalışabilir raporu’ getirmek zorundadır.
 9. Laboratuvarda karşılaşılan bütün sorunlar ve kazalar laboratuvar yönetiminden sorumlu kişilere bildirilmelidir.
 10. Tehlike anında kullanılması gereken yangın dolapları, yangın söndürücüler, yangın ikaz düğmeleri, acil çıkış kapıları ve güzergahları ile ilk yardım dolapları yerleri öğrenilmelidir. Yangın çıkış güzergahları açık ve kapı önlerinde malzeme konulmamış olmalıdır.
 11. Kimyasallarla çalışırken, güvenlik talimatlarına uygun şekilde çalışılmalı ve uygun kişisel koruyucular kullanılmak zorundadır.
 12. Palto, ceket, çanta gibi kişisel eşyalar laboratuvar tezgahının üzerine koyulmamalıdır. Laboratuvarda yemek-içmek yasaktır.
 13. Deney aletleri imzalı tutanak ile görevliden teslim alınacaktır. Aletler kullanımdan sonra alındığı gibi temiz ve düzenli olarak teslim edilecektir.
 14. Laboratuvarda çalışan herkes çalıştığı bölgenin ve kullanılan cihazların temizlik ve düzeninden sorumludur. Ortak mekanlar temiz ve düzenli kullanılacaktır.
 15. Laboratuvar çalışma programının düzenlenmesi ve kontrolü laboratuvar sorumlusuna aittir. Tüm deneysel çalışmalar bir iş programına uygun yürütülmelidir.
 16. Laboratuvar personelinden yardım alınacak uzun süreli deneylerde, her türlü hazırlık aşaması bir gün önceden tamamlanacak ve iş günlerimde sabah erkenden çalışmaya başlanacaktır.
 17. Laboratuvar çalışmalarında kullanacağınız alet ve ekipmanlar dışındaki diğer alet ve ekipmanlar çalıştırılmamalı ve kullanılmamalıdır.
 18. Çalıştığınız alet ve ekipmanın acil durdurulması gereken durumları ve durdurulmasını öğrenmeden kesinlikle kullanılmamalıdır.
 19. Laboratuvarda kullanılan priz, fiş, elektrik kablosu ve aletlerdeki elektrik bağlantıları arızalandığında kesinlikle tamire kalkmayınız, Aletin şalterini kapatarak veya fişini çıkartarak laboratuvar yönetimine bilgi veriniz.
 20. Kullandığımız alet ve ekipmanlarda oluşabilecek elektrik, elektronik, mekanik vb. arızaları kesinlikle tamire kalkmayınız. Aletin şalterini kapatarak veya fişini çıkartarak laboratuvar yönetimine bilgi veriniz.
 21. Kaynak (Oksi Asetilen, Oksi-LPG, Elektrik ark, Tozaltı, Gazaltı, Plazma vb) ekipmanları, basınçlı kaplar (gaz türleri, hava tankları, sınai gaz tankları, LPG tankları, hidrolik akışkan devreleri, soğutma üniteleri vb.) ve ekipmanları, matkap, torna, spiral vb. yüksek risk içeren alet ve ekipmanlar, 380 volt ve üstü akım içeren alet ve ekipmanlar, her türlü kimyasal ve ekipmanları, kesici ve delici alet ve ekipmanlar, kren ve hidrolik ekipmanlar h- Her tür özel eğitim ve tecrübe gerektiren alet ve ekipmanlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Gerektiğinde eğitimli teknisyenden yardım alınmalıdır.                                                                                                                                                                             

Laboratuvar Sorumlusu:

Laboratuvar Teknikeri İsmail Keskin
Tel: (232) 488 85 27
E-mail: ismail.keskin@ieu.edu.tr

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.